
Zaradi ameriške študentske "plenitve" na evropskem trgu se pri madridskem Realu resno spogledujejo z možnostjo ukinitve svoje košarkarske akademije, v kateri se je kalil tudi slovenski zvezdnik Luka Dončić.
Napovedi o tem, da bo ameriška študentska liga NCAA dodobra spremenila podobo globalne košarke, se uresničujejo. Čeprav še zdaleč ne gre za novega “igralca” na globalnem trgu, pa so se razmere močno spremenile, in sicer v trenutku, ko so košarkarji na univerzah lahko za svoje športne usluge začeli prejemati plačila, za nameček pa se v ZDA podajajo brez soglasij dotedanjih klubov.
Spomnimo, študenti zdaj služijo skozi t. i. NIL, kar je kratica za ime, podobo in priljubljenost (name, image, likeness). Ta omogoča komercialno uporabo imena in vključuje sponzorske pogodbe z blagovnimi znamkami, plačila za sodelovanje na dogodkih, prodajo lastnih izdelkov ali vsebin, dohodek iz družbenih omrežij in organizacijo športnih kampov.
Da bi bila težava za evropske klube, tudi tiste z večjimi proračuni, še toliko večja, so se zneski, ki so jih pripravljeni Američani odšteti za obetavne “študente” iz Evrope, skokovito povečali in v številnih primerih dosegajo šestmestne številke.

Zakaj vlagati v vzgojo košarkarjev, če jo lahko ti še pred razcvetom popihajo v ZDA, se zdaj sprašujejo v številnih evropskih klubih. Tudi v Realu. Še več, kot poroča španski časnik Marca, v Madridu resno razmišljajo o tem, da bi ukinili program košarkarske akademije in predrugačili sistem mlajših kategorij. S podobnimi pomisleki se ubadajo tudi v Barceloni.
Ob tem scenariju bi se zagotovo pri srcu milo storilo verjetno najbolj znanemu produktu Realove šole. To je slovenski zvezdnik Luka Dončić, ki se je po predhodnem preizkusu v Turčiji nato na pobudo posrednika Mirka Miličevića in v spremstvu očeta Saše Dončića pri vsega trinajstih letih iz domače Ljubljane preselil v Madrid. V akademiji je živel, se šolal in se skozi mlajše kategorije prebil do članske ravni ter se nato kot evropski klubski prvak in evroligaški MVP po šestih letih odpravil v ligo NBA.
Poleg Luke so bili del Realove šole tudi Urban Klavžar, Žiga Samar, Dan Duščak in Jan Vide. Slednji je eden od tistih, ki so nato srečo preizkusili v ligi NCAA. Pa še zdaleč ni edini. Sveža primera sta Senegalec Ismaila Diagne in Rus Egor Demin, ki naj bi letos v ZDA zaslužil skoraj toliko kot Facundo Campazzo v prvi ekipi Reala. Naslednji bo Sidi Gueye. Podobne težave ima tudi Barca, kjer se trenutno kali tudi 16-letni Pomurec Jakob Šiftar.

“S takšnimi ponudbami je nemogoče obdržati mlade,” negodujejo v Španiji, veseli, da se je oglasila tudi Mednarodna košarkarska zveza, pa čeprav z veliko zamudo. “Zneski, ki jih zagotavlja NCAA in končajo v rokah 18- in 20-letnih igralcev, so za njih dobrodošli. Veseli smo zanje. A hkrati moramo priznati, da to ni več predvsem akademska izkušnja za športnike,” opozarja generalni sekretar Fibe Andreas Zagklis in se zavzema za uvedbo obvezne izpisnice. S tem bi resda malce zaščitili evropske klube, a bi bila rešitev daleč od nogometne, kjer imajo matični klubi realno korist od razvoja svojih nogometašev.
Ob tem kot pomislek velja dodati vprašanje, kako naj se ob tem negodovanju evropskih velikanov zdaj počutijo v slovenskih košarkarskih okoljih, iz katerih so že doslej, seveda brez prihodkov iz naslova odškodnin, najstniki “bežali” v Španijo, Italijo ali Srbijo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje